Inteligentne rozwiązania, które są funkcjonalne i nie zajmują zbyt dużo miejsca, cieszą się w ostatnim czasie naprawdę sporą popularnością. Wszystko dlatego, że mieszkania oraz domy, które kupujemy bądź wynajmujemy, nie zawsze gwarantują nam wystarczająco dużo miejsca. Wtedy najczęściej decydujemy się, chociażby na drzwi harmonijkowe. Te doskonale się bowiem sprawdzają w ograniczonej przestrzeni, są proste w montażu, stosunkowo tanie. Jak one działają? W poniższym wpisie postanowiliśmy to wytłumaczyć - koniecznie czytaj więc dalej!

Kiedy mogą się sprawdzić drzwi harmonijkowe?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, tego typu skrzydła są najczęściej wybierane przez osoby, które w swoich domach i mieszkaniach mierzą się z ograniczoną przestrzenią. To jest oczywiście najpopularniejszy powód wyboru drzwi harmonijkowych. Nie jest ona jednak jedyny! Tego typu rozwiązania są także świetną opcją, jeśli nasz budżet jest nieco ograniczony – skrzydła zsuwane są bowiem znacznie tańsze niż te tradycyjne. Nie zapominajmy również o walorach estetycznych. Drzwi harmonijkowe są obecnie dostępne w wielu różnych wersjach, dzięki czemu można dzięki nim stworzyć w danym pomieszczeniu nietuzinkowe, stylowe aranżacje. Warto też wiedzieć, że ten typ skrzydeł można zastosować nie tylko do oddzielania od siebie poszczególnych pomieszczeń - doskonale mogą się one sprawdzić także w garderobach, szafach czy składzikach różnego typu.

Działanie drzwi harmonijkowych

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu skrzydła działają na zasadzie prostej harmonijki. W odróżnieniu od tradycyjnych drzwi nie otwierają się więc w kierunku danego pomieszczenia. Ich mechanizm działania jest wręcz banalny. Materiał, który jest umieszczony na aluminiowej ramie, po prostu się zsuwa w momencie, gdy chcemy otworzyć bądź zamknąć skrzydło. Co do konstrukcji tychże skrzydeł właśnie, ta także jest niezwykle banalna – wystarczy jedynie futryna. Harmonijkowe drzwi nie zajmują bowiem żadnej części ściany w pobliżu ich, dlatego są tak komfortowym rozwiązaniem dla małych przestrzeni.